Zewnętrzny dyrektor finansowy – kiedy warto zatrudnić CFO na godziny?

avatar
Katarzyna Kupczyk
Autor • Redaktor TribePerk
4 min czytania
06.10.2023
Aktualizacja: 06.10.2023
Aktualne
post thumbnail
4 min czytania
06.10.2023
Aktualizacja: 06.10.2023
Aktualne

CFO (Chief Financial Officer), czyli dyrektor finansowy, jest kluczowy nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, które zatrudniają setki pracowników, ale także niewielkich start-upów, które chcą postępować perspektywicznie w zakresie finansów. Im szybciej zadbasz o zarządzanie płynnością finansową i skupisz się na najrentowniejszych źródłach przychodu Twojej firmy, tym masz większe szanse na jej efektywne skalowanie w przyszłości. Co ważne, nie musisz zatrudniać CFO na umowę o pracę. Dyrektor finansowy na godziny to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą uniknąć zarówno błędów w podejmowaniu decyzji finansowych, jak i kosztów zatrudnienia CFO na pełny etat.

Na czym polegają usługi dyrektora finansowego na godziny? 

Ogólnie mówiąc, zewnętrzny CFO wspiera przedsiębiorstwo w zarządzaniu finansami, które obejmuje między innymi: 

 • ocenę rentowności klientów firmy, 
 • udoskonalenie współpracy z działem księgowości, 
 • analizę aktualnych i potencjalnych inwestycji, 
 • planowanie wydatków na szkolenia pracowników, 
 • redukowanie niepotrzebnych kosztów stałych, 
 • ustalanie marży w sprzedaży produktów i usług, 
 • optymalizację kosztów rekrutacji (szczególnie w szybko skalowalnym przedsiębiorstwie). 
Ważne

Z danych Value Finance wynika, że zatrudnienie zewnętrznego dyrektora finansowego generuje koszty odpowiadające zaledwie 35% wynagrodzenia CFO na etacie.

Dyrektor finansowy na godziny odpowiada za wszechstronne uporządkowanie finansów w przedsiębiorstwie, co minimalizuje ryzyko bankructwa, szczególnie przez błędy w analizie rentowności, chybione inwestowanie czy pomijanie kluczowych KPI. Ponadto CFO opracowuje czytelne i przejrzyste raporty finansowe, które zawierają nie tylko zestawienia liczbowe, ale też wnioski, rekomendacje działań oraz prognozę płynności finansowej firmy. Dyrektor finansowy wspiera przedsiębiorstwa również w ustandaryzowaniu obiegu wewnętrznych dokumentów, zwłaszcza kiedy organizacja bazuje na elektronicznych i papierowych ścieżkach.

Co ważne, zewnętrzny dyrektor finansowy może przeprowadzić wewnętrzne szkolenie dla zarządu, managerów i pracowników niższych szczebli. Firmy specjalizujące się w outsourcingu CFO kładą nacisk nie tylko na dostarczanie łatwo adaptowalnych rozwiązań, ale też edukację wszystkich osób w organizacji. Im wyższy poziom inteligencji finansowej w zespole, tym większe szanse na osiągnięcie pożądanych rezultatów. Szczególnie managerowie, którzy rozwijają wiedzę o firmowych finansach, mogą odciążać zarząd.

Automatyzujemy kadry i płace w MŚP 🚀

Dołącz do przedsiębiorców, którzy zredukowali koszt procesów HR i odzyskali cenny czas dzięki przekazaniu obsługi kadr i płac TribePerk 🎁 Zyskasz dostęp do platformy kadrowo-płacowej, która zastąpi Ci niekompatybilne narzędzia i ułatwi wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów 📧

Sprawdź

Kiedy warto zatrudnić zewnętrznego dyrektora finansowego? 

 • Dotychczasowe metody zarządzania finansami nie nadążają za skalującym się przedsiębiorstwem.
 • Zastanawiasz się, czy możesz zrezygnować z mniej rentownych klientów, nie ryzykując utraty płynności finansowej w przyszłości.
 • Aktualne budżetowanie opiera się na „wydaje mi się, że…”, a nie na liczbach.
 • Chcesz rozwinąć organizację data-driven, czyli opartą na danych w każdym możliwym aspekcie, ale nie wiesz, od czego zacząć.
 • Rzeczywiste koszty firmy zawsze przekraczają planowane, a realne przychody są niższe od oczekiwanych.
 • Podnosisz koszty usług dla klientów, ale wciąż nie osiągasz pożądanej marży za godzinę pracy pracownika.
 • Twoja firma rośnie, a z nią – koszty. W efekcie obniża się rentowność.
 • Procesy związane z finansami firmy nie są uporządkowane. Nie masz kontroli nad finalnymi wydatkami, np. kosztami przedłużającej rekrutacji.
 • Nie analizujesz regularnie danych finansowych.
 • Współpraca z zewnętrznym lub wewnętrznym działem księgowym i kadrowo-płacowym generuje konflikty przez dane rozproszone w różnych źródłach, nieprzestrzeganie terminów i liczne pytania od pracowników, którzy nie rozumieją, jak są naliczane ich wynagrodzenia.
 • Czujesz, że brakuje Ci wiedzy, aby rzetelnie zarządzać finansami firmy.
 • Nie wiesz, jak generować dodatkowe zyski dla firmy, nie zwiększając ani czasu pracy, ani kosztów.
 • Mierzysz różne KPI, ale nie potrafisz wyciągać z nich wniosków.
 • Analizujesz konkurencję, ale nie masz pojęcia, jak przeprowadzić profesjonalny benchmarking. 
 • Męczy Cię koordynacja współpracy z biurem rachunkowym, ale obawiasz się, że żaden z pracowników nie ma wystarczającej wiedzy kadrowo-płacowej, aby przejąć ten obowiązek.
 • Wątpisz, że możesz zmniejszyć obciążenia podatkowo-składkowe, szczególnie w kontekście zatrudniania na umowy o pracę.

Co istotne, szukając zewnętrznego dyrektora finansowego, możesz umówić się na bezpłatną konsultację, podczas której porozmawiasz o celach, problemach i przyszłości Twojego biznesu. Zwróć uwagę, czy specjalista zadaje Ci szczegółowe pytania (w tym o specyfikę branży i cechy odróżniające Twoją firmę od konkurencji) i czy wyjaśnia Ci zasady ewentualnej współpracy tak, że nie musisz dopytywać o niezrozumiałe informacje. Dzięki indywidualnemu podejściu zyskujesz pewność, że usługa dyrektora finansowego będzie dopasowana do Twojego biznesu, a nie zrealizowana według schematu, który nie musi przystawać do Twoich oczekiwań.

Czym zajmuje się HR Business Partner?

HR Business Partner to jedno z ważniejszych stanowisk w pionie HR, które łączy strategiczne podejście do rozwoju biznesu z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Sprawdź zakres obowiązków i wynagrodzenie HR Business Partnera
article_thumbnail

Zalety zatrudnienia dyrektora finansowego na godziny 

 • Dostęp do eksperckiej wiedzy bez potrzeby zatrudnienia CFO na etatcałkowity koszt pracodawcy związany z zatrudnieniem pracownika na podstawie umowy o pracę wynosi ok. 120% wynagrodzenia brutto. Niemniej przedsiębiorca ponosi wyższe wydatki. Podana wartość pomija koszty czasochłonnej rekrutacji i dodatkowych aspektów związanych z zatrudnieniem, w tym wyposażenia stanowiska pracy. Co więcej, pracodawca jest narażony na straty, jeśli wybrany kandydat zrezygnuje tuż przed rozpoczęciem pracy.
 • Możliwość skalowania usług dyrektora finansowego wraz z rozwojem firmy – outsourcing umożliwia stopniowe zwiększanie zaangażowania CFO na godziny w zależności od rosnących potrzeb przedsiębiorstwa.
 • Szansa na współpracę z dyrektorem finansowym wyspecjalizowanym w Twojej branży – dyrektorzy finansowi na godziny wyróżniają się bogatym doświadczeniem, które uzyskiwali w trakcie pracy dla przedsiębiorstw w różnych branżach. Chcąc zatrudnić zewnętrznego dyrektora finansowego, możesz skupić się na ekspercie zaznajomionym z niszą, w której działasz, co przełoży się na lepsze zrozumienie Twojego biznesu.
 • Poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad finansami firmy – zyskujesz pewność, że decyzje są oparte na analizie danych, a nie przeczuciach.
 • Profesjonalna analiza dotychczasowych błędów i wskazówki, jak uniknąć ich w przyszłości – dzięki współpracy z CFO rośnie Twoja wiedza o szeroko pojętych finansach i podejmujesz trafniejsze decyzje.
 • Wypracowane rozwiązania, których możesz użyć w rozwijaniu innego biznesu – poznasz narzędzia analityczne i zdobędziesz uniwersalną wiedzę o procesach finansowych.
 • Przygotowanie na ewentualny kryzys – zmniejszysz ryzyko utraty płynności finansowej w sytuacji kryzysowej. Unikniesz podejmowania decyzji „na gorąco”, które okazują się szkodliwe w długofalowej perspektywie.
 • Poznanie mocnych i słabych stron przedsiębiorstwa – zewnętrzny dyrektor finansowy wyróżnia się świeżym, obiektywnym spojrzeniem na kondycję Twojej firmy i otoczenie biznesowe.
 • Uporządkowanie struktury wynagrodzeń – włącznie z systemem premiowym.
 • Ułatwione pozyskiwanie zewnętrznego finansowania – zewnętrzny dyrektor finansowy wyjaśni Ci, które zewnętrzne źródło finansowania jest optymalne w Twojej sytuacji. Ponadto wesprze Cię w negocjacjach i pomoże przygotować dokumentację.
 • Wsparcie w restrukturyzacji przedsiębiorstwa – jeśli zamierzasz zmienić profil działalności, CFO wskaże Ci, które stanowiska należy zlikwidować lub zredukować.
Czy opłaca Ci się outsourcing kadr i płac?

Nowoczesny outsourcing kadr i płac ma wiele przewag nad tradycyjną współpracą w zakresie kadrowo-płacowym z biurem rachunkowym. Co ważne, możesz zyskać dostęp do zautomatyzowanej platformy online, która zastąpi Ci setki e-maili z danymi pracowniczymi skompletowanymi z różnych źródeł.

Sprawdź zalety outsourcingu kadrowo-płacowego
article_thumbnail

Ile kosztuje zatrudnienie dyrektora finansowego na godziny? 

Koszt zatrudnienia dyrektora finansowego na godziny zależy od modelu współpracy. Jak wspomnieliśmy, pozwala zaoszczędzić nawet 60-70% w porównaniu z zatrudnieniem CFO na etat. Z danych Value Finance wynika, że przedsiębiorca zapłaci od 1600 zł netto w górę za usługi zewnętrznego dyrektora finansowego w skali miesiąca. 

Zadania dyrektora finansowego Koszt dyrektora finansowego na godziny 
Zaplanowanie inwestycji i wydatków w celu stworzenia kluczowego produktu lub usługi przedsiębiorstwa na początkowym etapie rozwoju 
Wybór optymalnej formy działalności gospodarczej 
Optymalizacja współpracy z księgowością
Od 1600 zł netto miesięcznie
Budżetowanie, wielopoziomowa analiza rentowności, usprawnienie poszczególnych procesów finansowychOd 4000 zł netto miesięcznie
Budżetowanie, wielopoziomowa analiza rentowności, analiza przychodów i kosztów, ocena rozwoju przedsiębiorstwaOd 7000 zł netto miesięcznie
Prognozy finansowe z uwzględnieniem stosunku kosztów stałych do poziomu sprzedaży i marży, wsparcie w zakresie zewnętrznego finansowaniaOd 10 000 zł netto miesięcznie
Opracowanie własne na podstawie danych Value Finance 

Co do zasady, najprostszy model rozliczenia się zakłada pomnożenie stawki godzinowej przez liczbę godzin przepracowanych w miesiącu. Niemniej przedsiębiorstwo może wybrać abonament miesięczny (z góry ustaloną kwotę) lub ustalić koszt projektu (skupionego na wybranym obszarze finansowym). Firma specjalizująca się w outsourcingu CFO może również naliczać tzw. stawkę za gotowość do pracy. 

Udostępnij artykuł
Redakcja
main author
Katarzyna Kupczyk
Autor • Redaktor TribePerk
TRIBEPERK: PROFESJONALNA OBSŁUGA KADROWO-PŁACOWA
My rozliczamy płace, Ty liczysz korzyści